Vill du vara en del av klubbens nystart?

Du som är intresserad av att stödja din son/dotter som friidrottar och kanske inte vill eller kan hjälpa till med slägga, häck, kula eller någon annan av de 26 grenar som finns har nu chansen om du har ekonomi som intresse. Vi i styrelsen har en plats ledig för en “CFO” som kan driva och analysera det ekonomiska läget i föreningen. Till det dagliga arbetet använder vi en extern byrå och vi har en etablerad arbetsrutin med Anders på kansliet.

Då vi befinner oss i nystart är du med och bidrar till att utveckla vår förening med rapporter, analyser och KPI:er så att vi kan möta framtida mål och visioner. Du kommer bland annat att arbeta med utveckling av hur vi på bästa sätt ska hantera vår ekonomi. Du deltar aktivt i styrelsen och rapporterar löpande resultat och ekonomiska analyser.

Om det här är utmaningen för dig –  hör av dig till Tomas Ledell medlem i HAIS styrelse och valberedning på [email protected]