På gång i HAIS – rapport från styrelsen

Enkätsvar om 2020 års verksamhetsplan – stor gensvar om klubbens utveckling!
Cirka 80 medlemmar har gett sig tid att svara på enkäten vi skickade ut till alla medlemmar för att få input om inriktning för Huddinge AIS kommande år! Jätteroligt tycker vi! Det finns mycket matnyttigt att jobba med i de svar vi fått in. Stort tack för ert engagemang och intresse för vår klubbs utveckling. Era bidrag ger oss god vägledning vad vi tillsammans ska jobba med under kommande år.

Nya tävlingsformer på Första chansen den 16-17 november
Arrangörskommittén har nu prövat en ny tävlingsform för de minsta. Tävlingsformen innebär att barn upp till 11 år fått tävla i block om cirka 3,5 timmar för alla sina grenar och inte som tidigare kanske utspritt över två dagar.  Resultatet efter helgen tävlingar var att de allra flesta tyckte det var mycket positivt med dessa nya riktlinjer. Cirka 450 barn och ungdomar deltog i förra helgens tävlingar!

Nordiska mästerskap i terränglöpning 2020
Vi har tillsammans med Tullinge friidrott blivit tilldelade värdskapet för Nordiska mästerskapen i terränglöpning 2020. Tävlingen kommer genomföras på Lida friluftsgård den 8 november 2020.

För styrelsen

Peter Dacke
Ordförande
Huddinge AIS